Justyna miała zaledwie dwadzieścia siedem lat, gdy zdiagnozowano u niej raka. To przyszło znikąd i uderzyło w nią jak tona cegieł. Była młoda, zdrowa i nigdy wcześniej nie była nawet przeziębiona. Kiedy więc nagle zaczęła odczuwać ciągłe zmęczenie i zaczęła tracić na wadze, wiedziała, że coś jest nie tak. Nie jest już tą optymistyczną młodą kobietą, którą była kiedyś. Leczenie sprawiło, że czuje się wyczerpana. Straciła włosy, a jej niegdyś jasne oczy są teraz matowe i pozbawione życia.
Po licznych badaniach lekarze potwierdzili jej najgorsze obawy. Justyna miała czwarte stadium raka i to agresywnego. Rokowania nie były dobre. Justyna była zdruzgotana. Była przerażona i nie wiedziała co robić. Ale była wojowniczką. Postanowiła walczyć o swoje życie. Leczenie jest wyczerpujące. Były dni, kiedy nie wierzyła, że uda jej się przetrwać. Ale udało się. I powoli, ale skutecznie, podejmuje walkę z chorobą.
Jak możesz pomóc osobie chorej?
Jeśli opiekujesz się chorą osobą, ważne jest, abyś wiedział, jak stwierdzić, czy stan tej osoby pogarsza się, czy poprawia. Symptomy takie jak wysoka gorączka, ekstremalne pocenie się, dreszcze, ból lub wymioty mogą być znakami, że stan chorej osoby pogarsza się. Jednak objawy takie jak kaszel, duszny nos, katar, kichanie, zaczerwienienie lub opuchlizna oczu, czy uczucie zmęczenia mogą być znakami, że stan chorego się poprawia.
Jeśli nie jesteś pewien, czy stan danej osoby poprawia się czy pogarsza, powinieneś spróbować zmierzyć jej temperaturę. Wysoka gorączka jest częstym objawem pogarszającego się stanu, więc jeśli temperatura pacjenta przekracza 99 stopni Fahrenheita, należy spróbować ją jak najszybciej obniżyć, kładąc go pod prysznic, podając mu ciepłe płyny lub kładąc na jego czoło szmatkę zamoczoną w chłodnej wodzie.
Bądź obecny przy chorym
Jeśli opiekujesz się chorą osobą lub potrzebującą, możesz potrzebować pozostać blisko niej podczas procesu zdrowienia. Może to być wyzwanie, ponieważ możesz nie być w stanie wziąć dnia wolnego od pracy i możesz mieć inne obowiązki. Aby to ułatwić, można zaplanować z wyprzedzeniem, wiedząc, jakie objawy trzeba zachować blisko osoby, a jakie można opuścić, aby pójść do pracy lub zająć się innymi obowiązkami.
Jeśli opiekujesz się dzieckiem, pamiętaj, aby trzymać je blisko reszty rodziny, ponieważ dzieci często lubią bawić się bez noszenia masek lub rękawiczek. Jeśli dziecko jest chore, ważne jest, aby było blisko reszty rodziny, aby nie rozprzestrzeniało swoich zarazków na innych.