Paulina urodziła się w Goleniowie, od momentu wejścia w dorosłość choruje na SM (stwardnienie rozsiane). Ta nieuleczalna choroba doprowadziła ją do punktu, w którym nie jest już samodzielna i niewyobrażalnie cierpi dzień po dniu. Rok temu u Pauliny zdiagnozowano boreliozę. Wbrew pozorom – była to zarówno dobra, jak i zła wiadomość. Zła – bo to bardzo poważna choroba, dobra – bo można ją leczyć i możliwe, że wiele problemów zdrowotnych wcale nie jest winą SM, a właśnie borelioza. Paulina jest wzruszona ogromem miłości i wsparcia, które daje jej siłę do dalszej walki. Wie, że z mężem u boku i świadomością, że tak wiele osób jej kibicuje, może przejść przez wszystko.
Jak można pomóc choremu człowiekowi?
Jeśli chcesz pomóc chorej osobie, najpierw zapytaj, czego potrzebuje. Bądź uważny i słuchaj. Bądź przyjazny i cierpliwy. Unikaj przerywania. Bądź wspierający i wyrozumiały. Bądź gotów zrobić to, co możesz, kiedy możesz. Przede wszystkim unikaj krytyki lub osądzania w jakikolwiek sposób. Jeśli Twój przyjaciel lub ukochana osoba z SM przeżywa stres, możesz pomóc, będąc przy niej. Zaoferuj towarzystwo i wsparcie, i daj im znać, że ci zależy. To może zrobić wielką różnicę dla kogoś, kto przeżywa stres. Jeśli wiesz, że ktoś z SM zmaga się ze stresem, postaraj się pamiętać o następujących sugestiach.
Stwardnienie rozsiane i stres
Stres jest odpowiedzią organizmu na wszelkie stawiane mu wymagania. Stres może być normalną reakcją na trudną sytuację lub może być problemem medycznym, który wymaga leczenia. Stres różni się od lęku, który jest przytłaczającym uczuciem zdenerwowania, niepokoju i strachu. Stres jest jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się osoby żyjące z SM. Jest on spowodowany wieloma czynnikami, w tym zmęczeniem, presją społeczną i skutkami samego SM. Stres może wpływać na Ciebie fizycznie i psychicznie i jest związany ze zwiększoną niepełnosprawnością. Stres może również pogorszyć objawy choroby.
Rodzaje wsparcia
Możesz być jedyną osobą w życiu Twojego przyjaciela lub ukochanej osoby, która wie, że doświadcza ona stresu. Ale możesz nie wiedzieć, jak najlepiej im pomóc. Możesz nawet nie być pewien, czy doświadczają oni stresu lub czy przyjęliby twoje wsparcie. Z tego powodu ważne jest, aby znać rodzaje wsparcia, które są dostępne, aby mieć pewność, że zaoferujesz najbardziej pomocne wsparcie.
- emocjonalne,
- instrumentalne,
- informacyjne,
- oceniające.