Zobacz, jak możesz pomóc osobie chorej lub w potrzebie

Redakcja

19 stycznia, 2024

Był ciepły jesienny dzień, kiedy Syn chorego Pawła otrzymał wiadomość. Córka zadzwoniła do niego wcześnie rano, jej głos drżał ze strachu i niewylanych łez. „Tato, musisz przyjechać do szpitala. Dziadek ma guza mózgu”. Serce Adama zapadło się, gdy wyobraził sobie swojego ojca, silnego i stoickiego człowieka, który go wychował, leżącego w szpitalnym łóżku, podłączonego do maszyn i walczącego o życie. Popędził do szpitala, ledwie poświęcając czas na pożegnanie się z żoną. Kiedy dotarł na miejsce, ojciec spał, ale lekarze powiedzieli, że znaleźli w jego mózgu masę, która szybko rośnie. Nie było czasu do stracenia – potrzebował operacji, aby natychmiast usunąć guz. Operacja może być niezwykle ryzykowna, ale jest to jedyna szansa dla jego ojca. Rodzina Adama zgromadziła się wokół niego, zbierając pieniądze na operację i zapewniając moralne wsparcie.

Pomoc możesz zaoferować we wszystkim!

Oprócz dowiedzenia się więcej o diagnozie swojego przyjaciela lub ukochanej osoby, możesz zaoferować wszelką możliwą pomoc. Leczenie guzów mózgu jest często bardzo kosztowne, więc przyjaciele i bliscy mogą pomóc poprzez finansowy wkład w leczenie ich bliskiej osoby. Możesz również pomóc oferując, że będziesz woził swojego przyjaciela lub ukochaną osobę na spotkania, pomagał w pracach domowych, przynosił posiłki lub robił wszystko, co możesz, aby zmniejszyć obciążenie. Niezależnie od tego, jak zdecydujesz się pomóc, samo bycie przy bliskiej osobie może mieć duże znaczenie w tym stresującym okresie.

Bądź przy osobie chorej lub potrzebującej

Pogodzenie się z diagnozą może być bardzo trudne i przerażające, zwłaszcza gdy dotyczy tak złożonej choroby. Twój przyjaciel lub ukochana osoba może nie być pewna, czego może się spodziewać podczas leczenia, jak długo będzie ono trwało i jakie będą efekty uboczne. Podczas gdy każda diagnoza guza mózgu i plan leczenia jest inny, istnieją pewne ogólne rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc swojemu przyjacielowi lub bliskim.

  • Bądź poinformowany. Podczas gdy ważne jest, aby szanować prywatność ukochanej osoby, podczas gdy przechodzi ona przez leczenie, możesz również zaoferować wsparcie poprzez czytanie na temat diagnozy, prognozy i planu leczenia.
  • Zadawaj pytania. Twoja ukochana osoba może mieć wiele pytań dotyczących choroby i tego, jak będzie zarządzana. Możesz pomóc, zadając pytania w ich imieniu, a następnie przekazując informacje, gdy będziesz je miał.
  • Słuchaj. Guzy mózgu mogą być bardzo emocjonalną diagnozą, a wiele osób doświadcza również depresji z powodu diagnozy. Możesz pomóc swojej ukochanej osobie, po prostu będąc tam i słuchając wszystkiego, co mają do powiedzenia.
  • Zachęcaj do komunikacji. Twoja ukochana osoba może chcieć porozmawiać z innymi, którzy przechodzą przez to samo leczenie lub mieli podobną diagnozę. Możesz zachęcić do komunikacji na kilka sposobów: Po pierwsze, zapytaj swoją ukochaną osobę, czy istnieją jakieś grupy lub tablice w mediach społecznościowych, do których chcieliby, abyś dołączył z nimi. Po drugie, możesz również zaoferować Skype z innymi pacjentami lub bliskimi.
  • Wiedz, kiedy poprosić o pomoc. Mierzenie się z guzem mózgu jest niezwykle trudne i może sprawić, że każda osoba będzie czasami drażliwa lub nastrojowa. Możesz pomóc, wiedząc, kiedy poprosić o pomoc i pozwalając swoim bliskim wiedzieć, że mogą zwrócić się do ciebie, gdy tylko tego potrzebują.

Pomóż przyjacielowi lub ukochanej osobie podczas leczenia

Guzy mózgu są często leczone za pomocą operacji, promieniowania lub chemioterapii, co może być bardzo trudne i przytłaczające. Jako wspierający przyjaciel lub ukochana osoba, możesz pomóc swojej ukochanej osobie, będąc przy niej przed, podczas i po leczeniu. Oto jak:

  • Przed leczeniem– Zanim twoja ukochana osoba rozpocznie leczenie, możesz pomóc oferując pójście z nią na spotkania, pomóc jej zrozumieć diagnozę, zapewnić transport na leczenie i pomóc jej zaplanować, jak poradzić sobie z finansowymi i innymi wyzwaniami, które wiążą się z diagnozą guza mózgu.
  • Podczas leczenia – Podczas leczenia, możesz pomóc swojej ukochanej osobie przejść przez ten proces poprzez bycie przy niej, oferowanie pomocy w różnych sprawach i bycie wspierającym uchem.
  • Po leczeniu – Po leczeniu, możesz pomóc swojej ukochanej osobie poprzez kontynuowanie bycia przy niej, pomaganie jej w nowej normalności i bycie wspierającym uchem, jeśli mają jakiekolwiek efekty uboczne po leczeniu.

Polecane: