Jak czynienie dobra sprawi, że poczujesz się lepiej?

Redakcja

12 stycznia, 2024

Jeśli chodzi o wolontariat, niektórzy myślą o nim jako o hobby dla tych, którzy mają nadmiar czasu i pieniędzy, lub po prostu o czymś, co robisz po ukończeniu szkoły. Ale wolontariat to coś znacznie więcej. Poświęcanie swojego czasu i umiejętności na pomoc innym może być satysfakcjonującym doświadczeniem, które przyniesie Ci korzyści na wiele różnych sposobów. Przyjrzyjmy się niektórym korzyściom płynącym z wolontariatu i dlaczego powinieneś rozważyć zaangażowanie się, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Naucz się nowych umiejętności i poznaj ludzi

Niezależnie od tego, czy pomagasz w lokalnej szkole, sprzątasz plażę, czy pomagasz w banku żywności, prawdopodobnie otrzymasz zadania, których nigdy wcześniej nie wykonywałeś. To świetna okazja, by nauczyć się nowych umiejętności lub spróbować czegoś nowego. Współpracując z innymi przy projekcie, poznasz nowych ludzi i nawiążesz nowe przyjaźnie. Będziesz miał również okazję uczyć się od innych, ponieważ mogą mieć doświadczenie w tych dziedzinach i mogą być w stanie podzielić się z Tobą swoją wiedzą. Uczenie się nowych umiejętności i poznawanie nowych ludzi może pomóc Ci rozszerzyć swoją sieć kontaktów i nawiązać nowe znajomości, do których będziesz mógł się zwrócić w przyszłości.

Pomagaj innym w potrzebie

Częścią wolontariatu jest oddanie się swojej społeczności, a jest wiele osób, które potrzebują Twojej pomocy. W rzeczywistości, miliony ludzi w Kanadzie doświadczają ubóstwa każdego roku i są w potrzebie pomocy finansowej i banków żywności. Pomagając innym, poczujesz się dobrze wiedząc, że Twoje wysiłki mają pozytywny wpływ na życie ludzi. Wzmocnisz również swoje poczucie wspólnoty i rozwiniesz pozytywny sposób myślenia, który pomoże Ci pozostać szczęśliwym i zdrowym. Może to również pomóc Ci poczuć się bardziej spełnionym w życiu i zmniejszyć stres.

Poprawa samopoczucia

Wolontariat może wywołać uśmiech na Twojej twarzy i dać Ci poczucie satysfakcji. Możesz nawet poczuć się jak milion dolarów po pomocy w jakimś projekcie. Istnieją dwa główne powody tego „zastrzyku dobrego samopoczucia”. Kiedy pomagasz innym, uwalniasz w mózgu substancje chemiczne poprawiające samopoczucie, takie jak dopamina i oksytocyna. To właśnie one mogą dać ci to szczęśliwe uczucie, a także sprawić, że poczujesz się bardziej związany z innymi i bardziej optymistycznie nastawiony do życia. Kiedy pomagasz innym, zwiększa to również twoją samoocenę i poczucie własnej wartości. Kiedy zwiększasz swoją wartość siebie, jesteś bardziej prawdopodobne, aby czuć się pewny siebie, szczęśliwy i zdolny do osiągnięcia tego, co chcesz w życiu.

Wzmocnij swoje CV

Wielu pracodawców patrzy na doświadczenie wolontariackie w CV. W rzeczywistości, niektórzy mówią, że jeśli jesteś wolontariuszem, to może nawet nadrobić brak stopnia naukowego. Kiedy szukasz pracy lub ubiegasz się o awans, prawdopodobnie zostaniesz zapytany o swoje zaangażowanie w społeczności. Wolontariat to świetny sposób, by pokazać, że jesteś wartościowym członkiem społeczeństwa i masz umiejętności i doświadczenie, by to poprzeć. Wolontariat może również pomóc Ci w wejściu na ścieżkę kariery. Na przykład, jeśli jesteś zainteresowany pracą w służbie zdrowia i chcesz zostać pielęgniarzem, wolontariat w szpitalu może dać Ci szansę na naukę i zdobycie cennego doświadczenia.

Polecane: